Magyarországon erdők tekintetében kifejezetten jól állunk. A téli időszakban a természet egészen másképp látványos, mint nyáron, vagy épp az ősszel, de a természet varázsa ilyenkor is hat. A jó levegő, a csend és utána egy forró fürdő felér egy hét szabadsággal.
Fotó: Shutterstock - Téli Balaton - háttérben a Tihanyi-félszget
Néhány alapelv indulás előtt:
-Télen több nasit és vizet, teát vigyünk, mint azt gondolnánk.
-Szigorúan túracipő/bakancs, ha belevetnéd magad az erdőbe, és ugyanitt:
-Telefonra elemlámpa alkalmazás és túratérkép letöltése javallott.
Mátra
Közel két éve teljesen megújult Galyatetőn a turistacentrum és a kilátó. Előbbi egy nagyszerű bisztróval is gazdagodott, utóbbi pedig magasabb lett, és egy csupa beton, extravagáns, színes üvegtáblás, bár puritán bivakszállást kapott a tetejébe.
Fotó: Shutterstock - Téli kilátás
A Mátra mindig csodálatos, de télen a kilátás sokkal klasszabb, egészen messze el lehet látni a lombjukat hullatott fák között, érezni a beszűrődő napfényt. Több irányt is választhatunk a kék túrajelzés mentén vagy helyi szakaszokat. Talán a leglátványosabb - ha Galyatetőt választjuk kiindulásnak - a Mátraházát érintő 16 km-es körtúra - haladóknak. Illetve egy könnyedebb, de pont olyan szép túra végigsétálni a Galyavár-nyergen, ami viszont egy könnyebb, 12 km-es körtúra. Egyébként pedig meghódíthatjátok a Kékest is.
Zebegénytől Nagymarosig
Zebegény szerencsére nem egy világváros, viszont nagyon karizmatikus, és sok látnivalót tartogat. A Sárkány-domb – ami a helyi szállásadó szerint egy marhaság, mert annak semmi a köze a sárkányokhoz, csak a sárkányeregetők akasztották rá – sajnos egyre inkább beépül, de a kilátás így is lenyűgöző az Esztergom felé kanyarodó Dunával.
Nagymarost kevésbé kell bemutatni: ez az a hely, ahol energikusan fordul a folyó, és ahonnan a legjobban lehet látni a Visegrádi várat.
Fotó: Shutterstock - Téli Dunakanyar a Visegrádi várból
A két település között az erdőben mintegy 11 km-es túrát tehetünk – potenciális kitérővel a Julianus-kilátóhoz. Nem könnyű terep, a fele minimum kellemetlen emelkedő, keskeny ösvényekkel, vízmosásokkal, viszont megéri, és legalább kimelegszünk.
Hévízi túra
Nem maradhat ki a téli Balaton, bár sajnos nem köthetjük össze egy kellemes strandolással. Vagyis dehogynem - Hévízen. A Hévízi-tó télen egy gőzölgő levesestálra hasonlít, olyan párás, 20 foknál is melegebb a termáltó vize. A tavat 30 méter mélyről feltörő források táplálják, és a Hévíz-patakon keresztül, mint egy túlcsorduló lefolyón távozik a felesleg. Tanulságos, hogy a termáltó belépős, a patak pedig nem, így a helyiek a patakban fürdenek a tó helyett.
Fotó: Shutterstock - Vízitúrázók a patakon
Télen érdekesebb a képlet, mert ez a kis patak soha nem fagy be, így vízitúrákat szerveznek rá. Idén november 28-án és december 9-én még karácsony előtt is kipróbálhatjuk. A patak mellett szép galériaerdő vonul végig, a patakban vízimadarak, vízinövények és vízililiomok között lehet evezni. De ugyanennek az útvonalnak természetesen van gyalogos megfelelője is, a parton.
Igazi buddhista templom a Balatonnál
A hely brutáltúrája a Hévíz-Zalaszántó Sztúpa útvonal, ami 16 km hosszú, kegyetlen szintekkel tűzdelve (aki nincs edzésben, több részletben is legyűrheti). A Béke Sztúpa egyébként Közép-Európa legnagyobb buddhista szentélye, ami az erdő közepén magasodik, és a falu felől úgy néz ki, minta a fák fölött lebegne egy gigantikus keleti hőlégballon.
Villányi téli bortúra
Baranya megye déli része nagyon jó hely, még télen is. Villányban beszerezhetjük a karácsonyi tüzes vörösborokat, Bólyban a mézes puszedlit. Hatalmasakat lehet kirándulni, például a Szársomlyó hegyére, vagy csak élvezzük a szép falvakat és kisvárosokat a környéken. Megnézheted a Siklósi várat, a Vylyan borbirtokot, Kisharsányt, Palkonyát, a pincesort Villánykövesden. Majd Harkányban egy jó fürdőt is vehetsz.
A posztot a Telenor támogatta
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.