Együtt, sokan, egyedül. A két ünnep között a sok közösségi program után legyen kicsit a regenerálódáson a hangsúly, hogy ne úgy kezdd az újévet, mintha egy gyümölcscentrifugában ébredtél volna, teljesen kifacsarva. Nézzünk pár olyan programot, ami kizökkent a taposómalomból akkor is, ha családdal, ha ketten, ha barátokkal vagy egyedül éled meg ezt az időszakot.
Ilyenkor már a süti evés sem tesz boldoggá, már a főcím legördülése előtt fejből nyomod a Reszkessetek betörők / Bunyó karácsonyig első jelenetének párbeszédeit. Úgyhogy, bár kényelmes a megszokás és a tunyulás, példát vehetünk a nagyszüleinkről, akik ilyenkor bizony fát hasogattak. Mi se vagyunk kevésbé kemények, csak bizonyos dolgokért már nem kell megküzdeni.
1. Forgass filmet
Régen üres kazettára vettünk fel ökörségeket a karácsonyi szünetben. Ez egy olyan tudatállapot, amikor az ember annyira pihent és fáradt egyszerre, hogy agyban abszolút a zónán kívül van. Ilyenkor hihetetlen kreatív energiákat lehet összpontosítani a lehető legértelmetlenebb dolgokra, mint például a szőnyeg rojtjainak rendezgetése. Viszont kéznél van a telefonod, amin van kamera. És ha már ott van, alkoss vele valamit. Az se baj, ha nem lesz zseniális.
Egyedül is bele lehet kezdeni, de ha partnereket toborzol hozzá, mint szereplők, második kamerás, és zseblámpával világosító, akkor még szórakoztatóbb. A végén szépen meg is lehet vágni. Itt adtunk pár tippet arra, hogy milyen mobilon is elfutó appokkal tudod összerakni. Legyen ez egy káposztásmegyeri thriller vagy egy pécsi romkom, a lényeg, hogy jól érezd magad közben.
2. Tanuld meg visszafelé…
…a Toldi első versszakát vagy a Despacitót, teljesen mindegy. Utána elő lehet adni. Még jobb, ha a gyerekekkel csináltatod meg, és utána jókat lehet nevetni rajta közösen.
3. Menj lovagolni vagy sétáltass kutyákat
Lovas nemzet vagyunk, szóval miért is ne mennél lovagolni? Az se hátrány, ha nem tudsz, mert a lovardákban általában tudnak ezen segíteni. Nem csak a mozgás miatt érdemes kipróbálni, hanem azért is, mert jó ráhangolódni egy másik élőlényre. Így karácsony és év vége körül pedig erre kifejezett igénye lehet az embernek.
Ha mégsem ló, akkor a kutyamenhelyek is szeretettel várják az önkéntes sétáltatókat. Embernek, kutyának is szeretetbomba ez a program, csak vigyázz, a végén még megtartod!
4. Énekeljetek kánonban…
Az énekléshez semennyire nem kell hang, ez már bizonyított tény, úgyhogy ereszd ki, ami a torkodban van. Lehetőleg válasszatok egy félreeső helyet vagy kapcsolódjon akkor be Béla bá is a földszint kettőből. Amíg felmásztok a domb tetejére, kilátóba, szépen telítődik oxigénnel a tüdő. Már mehet is az Érik a szőlő, a Mint a mókus fenn a fán, a Kakukk Jankó vagy a Hit Me Baby. Tipp: titokban kapcsold be a hangfelvevőt.
5. Számháború / hógolyó csata
Nagyobb csapatot kíván és némi felkészülést. Ha nincs hó, akkor ugye az első verzió lesz esélyes, de ettől függetlenül forró teával, szendviccsel, cserezoknival és pléddel érdemes készülni. Sokan tudják, mi a számháború, de kezeket fel, aki már tényleg játszott ilyet rendesen, szabályok szerint! A havas verzióhoz kell két barikádot építeni, és indulhat is a csípd meg a zászlót vagy az utolsó emberig formáció és a főhadiszállás-védelem.
6. Téli bográcsozás
Nem tűnik hidegre optimalizált programnak, de a bográcsban főhet leves, forralt bor, puncs is, nem csak az öt óráig rotyogó körömpörkölt. Van egy nagyon erős fílingje, ha például mindezt az Alföldön teszi az ember – ekkor szerezzünk be minimum egy subát -és készüljünk fel, hogy egy normális, száraz ágat nehéz találni. Kreativitás, kitartás, pálinka – ez a vezérhármas. (Összeköthető az 5. Számú programmal.)
Kép: Shutterstock
7. Random utazás
Minél több E betűs település felkeresése, térképre bökés a többi. Ez egy szép többnapos vetélkedő lehet a két ünnep között akkor is, ha csak a virtuális haverokkal, ha egyedül vagy csapatjátékként képzeled el. Találjátok ki a játékszabályokat: például lehet menni kocsival, csak tömegközlekedéssel lehet, a felét gyalog kell megtenni stb. Minden célpontnál kötelező a szelfis bejelentkezés, sőt, plusz látnivalókat is ki lehet tűzni. Rengeteg élményt szerezhetsz, ha közben beszédbe is elegyedsz a helyiekkel, kicsit vegyülsz.
8. Nyomozás / kincskeresés
Tervezést igényel, de végtelen a variációk száma. Lakáson belül is megoldható, de kivihetjük az utcára is. Az a lényeg, hogy legyen egy-két ember, akit nem avatsz be, és pár, akit igen. Találj ki egy rejtvényt, vagy egyszerűen csak hagyj egy üzenetet, hogy kövesd a fehér nyulat. Vezessük végig gyűjteni való dolgokkal, plusz üzenetekkel, térképrészlettel egy titkos kalandpályán a nem beavatott személyt. Vonjuk be a beavatottakat (pl mutasson valahova, ha találkoznak). A végén azért adjunk valami jutalmat. Expert mód: amit az Amelie csodálatos életében láthatsz, amikor Ninónak meg kell keresnie a táskáját.
9. Kilátás gyűjtés
Ez egy abszolút romantikus program lehet, hiszen szép helyszíneket kell sorra látogatni. A kilátás lehet épületből (példák - vár: (rengeteg) Siroki, Siklósi, Budai, Esztergomi; ablak: Fertődi kastély; torony: Bazilika, egri minaret), lehet szabadtérről (kilátó, hegy, híd). A látványt fotózással begyűjtjük, eltesszük emléknek, és unokáink is látni fogják. Készíts belőle albumot, tedd a falra, ahogy tetszik.
10. Szánkózz!
Korcsolyázni és síelni, most, hogy tavaly már ténylegesen volt hó is és hideg, nem olyan bonyolult. Sajnos a szánkózás egy más műfaj, nem igazán vannak hóágyúzott szánkópályák, de nem lehetetlen összehozni. Viszont lehet csapatban és párosával is művelni, ha egyedül mész, az sem vesz le semmit az értékéből. Klasszikust kedvelők a jó fa ródlival, neológok pedig hófánkkal is belevághatnak. De lényegesen kellemesebb, ha nem New York utcái szintű tömegpályán próbálkozol vele. Az éjszakai szánkózás kalandos, de veszélyes sport, a hajnali pedig fárasztó, de megéri. Különösen hóesés után.
A posztot a Telenor támogatta.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.